• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@bugraharmandar
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret824324
Konular

Çocuk Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi (Pediatric Heart Diseases and Cardiac Surgery)

Çocuk Kalp Cerrahisi Platformu (Platform for Pediatric Heart Surgery)

Pediatrik Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi

Pediatric Heart Diseases and Cardiac Surgery

Pulmoner kapak korumalı Fallot cerrahisi

Fallot Tetralojisi nedeniyle Pulmoner kapağı koruyarak tam düzeltme ameliyatı yaptığımız 1 yaşındaki hastamız Osman Efe taburcu oldu.
Ameliyattan anektodlar:

Hastada sağ ventrikül çıkım yolunda belirgin infundibuler stenoz ile ana pulmoner arter ve sol pulmoner arter başında darlık vardı.

Malalignment geniş VSD transatriyal kapatıldı.
Ana pulmoner arter açıldı ve insizyon sol pulmoner artere doğru ilerletildi. Ana pulmoner arter ve sol pulmoner arter perikardiyal yama ile genişletildi.Pulmoner kapağa komissürotomi yapıldı.
Sağ ventrikül çıkım yolu açıldı ve burada obstrüksiyona yol açan kas bandları rezeke edildi. Sağ ventrikül çıkım yolu ayrı bir perikardiyal yama ile genişletildi. Pulmoner kapak fonksiyonları korundu.

Fallot Tetralojisi (TOF) operasyonlarında total korreksiyon (tam düzeltme) yaş sınırımız 6 ay'a kadar düştü...Fallot Tetralojili (TOF) hastalarda total korreksiyon (tam düzeltme) operasyonu sıklıkla 1 yaş ve üzerinde uygulanmaktadır. Son 1 yıl içerisinde yaptığımız operasyonlarla bu hasta grubunda ameliyat yaşını 6 ay'a kadar düşürdük. Tam düzeltme ameliyatını 6 ay civarına düşürmemizle birlikte pulmoner kapak korumalı tam tamir oranımız belirgin olarak arttı. Pulmoner annülüsü yeterli genişlikte olan pekçok hastaya artık pulmoner kapak korumalı Fallot Tetralojisi tam tamir operasyonunu uygulamaya başladık. Erken yaşta yapılan total korreksiyonlar esnasında pulmoner kapağı koruma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gördük.
Bu hafta içerisinde Erzurum'dan gönderilen 6 aylık İbrahim bebeğe de pulmoner kapak korumalı Fallot Tetralojisi total korreksiyon (tam düzeltme) operasyonunu uyguladık. Hastanın ameliyat sonrası dönemde pulmoner kapak fonksiyonlarının çok iyi olduğu görüldü.
Eskiden çok daha ileri yaşlarda ameliyat edilen bu hastaların tam düzeltme operasyonlarında sıklıkla tercih edilen transannuler yama ile birlikte pulmoner kapakta yetersizlik gelişmekteydi. Erken dönemde pek sorun çıkarmayan bu durum neticesinde hastalarda ameliyattan 10-12 yıl sonra sağ kalpte büyüme, sağ ventrikül fonksiyonlarında bozulma meydana gelmekte ve ikinci bir ameliyatla pulmoner kapak yerleştirilmesi gerekmekteydi.
Nitekim benzer şekilde pulmoner annülüsün çok dar olduğu hastalarda pulmoner kapağın en az 2 lifletini koruyarak pulmoner kapak fonksiyonlarını korumaya çalışıyoruz. Bu şekilde geçen hafta içerisinde opere ettiğimiz 1 yaşındaki Zehra bebekte de biküspid pulmoner kapak oluşturarak pulmoner kapak fonksiyonlarını korumaya çalıştık.
Doç.Dr.Buğra HARMANDAR