GönderenKonu: Doktorlar  (Okunma sayısı 10110 defa)

alfat14

• Forum Üyesi
Tarih : 09-12-2014 Saat : 11:20
http://www.tekden.com.tr/  detaylı bilgi. 

bugra

• Site Yöneticisi
RE:RE:RE:Doktorlar
Tarih : 10-12-2014 Saat : 22:12
Dgoks isimli kullanıcıya cevaben:

Hastanızın yeniden ekosunu yaptırıp değerlendirmek isterim. Sağ ventrikül boyutlarının MR ile değerlendirilmesi de yerinde olur diye düşünüyorum. Pulmoner kapak yetersizliği olup olmadığına bakmamız gerekebilir.

Bizimle temas kurarsanız yardımcı olmaya çalışacağız.

Doç.Dr.Buğra Harmandar
dr.bugra@gmail.com

necati

• Forum Üyesi
RE:Doktorlar
Tarih : 28-12-2014 Saat : 00:38
Merhaba  doktor bey. 20 günlük erkek bebeğimizde doğumdan önce kalbinde delik tespit edildi. Doğumdan 1 gün sonra ve 15 gün sonra çocuk kardiyoloji doktorumuza muayeneye gittik. İnter Vertiküler septum: subaortik bölgede 4,7 mm sol-sağ şantlı defekt görüldü. LV-RV arasında 40 mmHg sistolik gradient mevcut. aorta vsd üzerinde malaligment gösteriyor. Aortanın %50 den azı dextrapoze.
  Patent duktus arteriyosus: sol sağ şantlı 2,1 mm duktus açıklığı mevcut. Şeklinde altı çizili vaziyette rapor var. Acil bir durumumuzun olmadığını ve bu deliğin takip edileceğini ayrıca da kendiliğinden kapanabileceğini ifade etti. Sizlerinde bu sonuçlar hakkında fikirlerinizi alabilirmiyiz. Şimdiden teşekkürler. 

bugra

• Site Yöneticisi
RE:RE:Doktorlar
Tarih : 04-01-2015 Saat : 00:06
5 mm altı VSD'ler küçük kabul edilir ve %90 oranında 1 yaşına kadar kendiliğinden kapanır. Nitekim VSD yerleşimi de önemlidir. Perimembranöz VSD'ler daha erken kapanırken, malalignment gösteren VSD'ler daha geç bazı subaortik vs VSD tipleri ise çok geç kapanır veya kapanmayabilir. Önümüzdeki aylardaki takip sonuçlarında durum daha da netleşecektir.
Geçmiş olsun,

Doç.Dr.Buğra HARMANDAR

necati

• Forum Üyesi
RE:RE:Doktorlar
Tarih : 21-01-2015 Saat : 12:13
Doktor bey merhaba; Bebeğimiz 20 günlük iken ilk muayenesini oldu ve bugün 2. muayenemizi yaptırdık. doktorumuzun verdiği sonuşlar şöyle;
 42 günlük 4400 gr (doğumda: 2940 gr) 
IVSd:6 - LVDd:25 - LVDs:16 - LVPWd: 5 - AO:11 - LA:13 EF %68 -  KF %36
  • Kalp boşlukları ve septum: Sol kalp boşlukları normalden geniş
  • İnter atriyal septum: 4 mm lik sol sağ şantlı sekundum defekt görüldü.
  • İnter ventriküler septum: Subaortik bölgede 4,5 mm sol-sağ şantlı defekt görüldü. LV-RV arasında 65 mmHg sistolik gradient mevcut, aorta vsd üzerinde malaligment gösteriyor. Aortanın %50 den azı dextrapoze
  • Patent duktus arteriyosus: Görülmedi.
SONUÇ: 1- Ventriküler septal defekt (subaortik) (malaligment gösteren)
              2-  Antriyal septal defekt (sekundum-küçük)
              3- PedikaRDiyal efüzyon (minimal)
şeklinde rapor verdi. Ayrıca lasix ve enapril hap ve synagisin 2. dozu yapıldı. Bu delik kendiliğinden iyileşirmi yoksa ameliyat veya başka tedavi gerektirirmi? Durumumuzun aciliyeti varmıdır? Vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

4