• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@bugraharmandar

Çocuk Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi (Pediatric Heart Diseases and Cardiac Surgery)

Çocuk Kalp Cerrahisi Platformu (Platform for Pediatric Heart Surgery)

Pediatrik Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi (Pediatric Heart Diseases and Cardiac Surgery)

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret707973
Konular

Fethiye'den gelen ve asendan aorta anevrizması+AY bulunan 15 yaşındaki hastamız Talha taburcu oldu.

Marfan sendromu bulunan 15 yaşında ve 1.85 m boyundaki hastamız Mehmet Talha'ya Asendan aort anevrizması + Aort kapak yetersizliği nedeniyle yaptığımız ameliyat sonrası sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

Ailevi olarak Marfan sendromu bulunan 15 yaşında ve 1.85 m boyundaki hastamız Mehmet Talha'da Fethiye Esnaf Hastanesi Kardiyoloji bölümünde yapılan tetkikler neticesinde Asendan aort anevrizması + Aort kapak yetersizliği bulunduğu tespit edilmişti. Annesi ve 2 dayısında da bu hastalık bulunan, 1 dayısı bu hastalık nedeniyle vefat eden ve diğer bir dayısı da bu hastalık nedeniyle ameliyat geçirmiş olan Mehmet Talha'nın kalpten çıkarak vücuda kan götüren ana aort damarında 56 mm'ye ulaşan bir genişleme (anevrizma) mevcuttu. Aort damarındaki bu anevrizma nedeniyle aort kalp kapakçığında da yetersizlik meydana gelmişti. Mehmet Talha bu halde bırakılırsa birkaç yıl içerisinde aort damarındaki hızlı genişleme nedeniyle aort damarında yırtılma ve hayatını kaybetme tehlikesi bulunuyordu.

Mehmet Talha'ya uyguladığımız açık kalp ameliyatında Aort kapak kökünü (kapak koruyucu David-I re-implantasyon operasyonu ile) tamamen çıkarıp suni greft yerleştirdik (replasman) ve aort kalp kapağını resüspanse ederek tamir ettik. Aortadan çıkan her iki koroner damarını da suni dacron grefte yeniden implante ettik. Bu şekilde aort kökünün tekrar genişleme ihtimalini ortadan kaldırırken mekanik bir kapak yerleştirmekten ve hastanın ömür boyu kan sulandırıcı kullanma gerekliliğinden de kurtarmış olduk. Genişlemiş olan asendan aortasını da suni dacron greftle değiştirerek anevrizmayı ortadan kaldırdık. 

Tamamen sağlığına kavuşan Mehmet Talha taburcu oldu.

Prof.Dr.Buğra HARMANDAR

83 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın