• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@bugraharmandar

Çocuk Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi (Pediatric Heart Diseases and Cardiac Surgery)

Çocuk Kalp Cerrahisi Platformu (Platform for Pediatric Heart Surgery)

Pediatrik Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi (Pediatric Heart Diseases and Cardiac Surgery)

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret683128
Konular

Marmaris'ten gelen IVS+Pulmoner atrezili yenidoğan hastamız Kayra Kaan taburcu oldu.

Marmaris'te doğum sonrası yapılan ekokardiyografisinde IVS + Pulmoner atrezi bulunduğu tespit edilen yenidoğan hastamız Kayra Kaan yaptığımz sağ ventrikül çıkım yolu rekonstrüksiyonu + sağ mBT şant ameliyatı sonrası sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

Marmaris'ten gelen IVS+Pulmoner atrezili yenidoğan hastamız Kayra Kaan taburcu oldu.

Marmaris'te doğum sonrası moraran ve Muğla Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edilen yenidoğan hastamız bebek Kayra Kaan'a Çocuk Kardiyoloji bölümümüzde yapılan kalp ekokardiyografide IVS + Pulmoner atrezi (kalbin sağ tarafından akciğere giden damarda tıkanıklık) bulunduğu tespit edilmişti. Kalbinin sağ karıncığı sola nispeten daha az gelişmiş ve küçük olan Kayra Kaan (sağ ventrikül hipoplazisi) için acil ameliyat kararı aldık.

Tamamen tek ventrikül olmaması ve kalbinin sağ karıncığını da kullanabilmesi için kalbinin sağ karıncığından akciğere giden pulmoner arterini açtık ve sağ ventrikül çıkım yolu rekonstrüksiyonu yaptık. Oldukça dar olan triküspid kapağına kommisürotomi yaparak sağ ventrikülün volüm alabilecek hale gelmesini sağladık. Sağ kalp karıncığı nispeten küçük olan hastamızın pulmoner arterine (akciğer damarına) yeterli kan gidebilmesi için trunkus brachiocephalicus ile sağ pulmoner arter arasına 3,5 mm PTFE greft yerleştirerek sağ mBT şant ameliyatı yaptık. Nihayetinde %90 ve üzeri bir saturasyona kavuşan hastamız Kayra Kaan taburcu oldu. Mevcut haliyle 1,5 ventrikül haline getirdiğimiz Kayra Kaan'ın ikinci ameliyatı olan Glenn ameliyatını (Bidirectional kavopulmoner şant) 1 yaşında yapacağız.

Prof.Dr.Buğra HARMANDAR

 

90 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın