• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@bugraharmandar
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret660231
Konular

Çocuk Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi (Pediatric Heart Diseases and Cardiac Surgery)

Çocuk Kalp Cerrahisi Platformu (Platform for Pediatric Heart Surgery)

Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nden Büyük arterlerin Transpozisyonu (TGA, BAT) tanısıyla ameliyat için tarafımıza gönderilen yenidoğan hastamız yaptığımız Arteriyel Switch ameliyatı sonrasında sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

Aydın'ın Nazilli ilçesinde dünyaya gelen ve doğum sonrasında morarma ve nefes almakta güçlük şikayetleri ile Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne getirilen hasta Bebek Kumsal'a burada yapılan ekokardiyografi tetkikinde Büyük Arterlerin tam transpozisyonu tanısı konulmuş ve ameliyat olması gerektiği söylenmişti. Nitekim Aydın'da Üniversite, kamu ve özel hastaneler dahil hiçbir hastanede bu ameliyatı yapacak uzman bulunamayınca bebek Kumsal Büyük arterlerin Transpozisyonu (TGA, BAT) tanısıyla ameliyat için Muğla'ya tarafımıza gönderilmişti. 
Acil olarak ameliyata alarak Arteriyel Switch tam düzeltme ameliyatı yaptığımız bebek Kumsal yoğun bakımdaki bakım sürecini de tamamladıktan sonra tamamen sağlığına kavuşarak taburcu oldu.
Taburculuk öncesinde yapılan pediatrik ekokardiyografi tetkikinde ameliyatta yerlerini değiştirdiğimiz Aort ve Pulmoner arterlerinde hiçbir yetersizlik olmadığı, Pulmoner arter dallarında da darlık bulunmadığının görülmesi üzerine yapılan ameliyatın tam başarıya ulaştığı ve bebek Kumsal'ın artık ömrü boyunca bu hastalık nedeniyle başka bir kalp ameliyatına gerek duymadan aynen diğer çocuklar gibi büyüyüp gelişebileceği yani artık sağlığına tamamen kavuşmuş olduğu anlaşıldı.

Prof.Dr.Buğra HARMANDAR

71 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın