• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@bugraharmandar
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret624608
Konular

Çocuk Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi (Pediatric Heart Diseases and Cardiac Surgery)

Çocuk Kalp Cerrahisi Platformu (Platform for Pediatric Heart Surgery)

Triküspid atrezisi nedeniyle daha önceden diğer merkezlerde 3 kalp ameliyatı yapılmış (BT Shunt, Glenn shunt, pulmoner banding) ve AV Blok gelişmiş olan 24 yaşındaki hastaya kalıcı epikardiyal pacemaker yerleştirdik.

Çocuk kardiyolojisi tarafından izlemi yapılmakta olan 24 yaşındaki Gülümser Sümeyye Köklü, kalbinin sağ karıncığı doğuştan gelişmemiş (Sağ ventrikül hipoplazisi) olduğu için daha önceden başka merkezlerde 3 defa kalp ameliyatı olmuş (BT Şant, Glenn, Pulmoner Banding) ve tarafımıza halsizlik, yorgunluk şikayetleri ile başvurmuştur. Çocuk Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Konseyi tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hastada kalp hızında ciddi yavaşlama (Komplet AV Blok) tespit edilmiştir. Doç. Dr. Buğra Harmandar ve Kalp Damar Cerrahisi ekibi tarafından gerekli ameliyat hazırlığı yapılarak kurumumuzda ilk olan kalıcı kalp pili (Epikardiyal Pacemaker) yerleştirilmiş ve hastanın kalp hızını normale getirilmiştir.

 

Bu konuyla ilgili çıkan basın haberleri şu şekilde:

 

https://www.posta.com.tr/msku-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-ilk-kez-kalici-kalp-pili-takildi-2113998

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/mugla/msku-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-ilk-kez-41133866

https://www.cnnturk.com/yerel-haberler/mugla/msku-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-ilk-kez-kalici-kalp-pili-takildi-948415

 

 

Doç.Dr.Buğra HARMANDAR: “Bu ameliyatın en büyük zorluğu hastanın göğüs kafesinin 4.defa açılmasının gerekmesiydi. Göğüs kafesi ilk defa açıldıktan sonra kapatıldığında kalp göğüs kafesine yapışıyor ve bundan sonraki her açılması kalbin yaralanması açısından çok büyük tehlike arz ediyor. Bu sebeple çoğu cerrah ikinci veya daha sonraki kalp ameliyatlarında göğüs kafesini açmaya çekinmektedir"Doç. Dr. Buğra Harmandar’a kalıcı kalp pili ameliyatı nedir diye sorduk?

Kalıcı kalp piline neden gereksinim duyulur?

Kalbin düzenli kasılabilmesini sağlayan doğal bir pili vardır. Bu doğal pil sinüs düğümü olarak adlandırılır ve hastanın yaşına göre dakikada belli sayıda uyarı üretir. Bu uyarı sayısınca kalp kasılır ve vücudumuza kan pompalanır. Sinüs düğümünün ürettiği uyarı sayısı olması gerekenden az olursa vücudun ihtiyaç duyduğu kan dolayısıyla oksijen sağlanamaz bunun sonucu olarak hasta bayılabilir hatta hayatının kaybedebilir. Kalp hızını yavaşlatan ileti sisteminde kopukluk veya kalbin doğal pilinin yavaş çalışması gibi durumlarda yeterli kalp hızını sağlamak için kalp pili takılması gereklidir.
Normal kalbi olan sadece iletim sistemi problemi olan 7 yaşından büyük çocuk ve erişkilerde kalp pili göğüs açılmadan damardan takılabilir. Ancak hastamızda olduğu gibi kalbin kan pompalayan boşluklarından birisi gelişmediği zaman bu işlem uygun değildir. Bu gibi durumlar da göğüs açılarak kalbi saran zarın altına pilin elektrot denilen kablosu konulur. Bu yöntemin adı Epikardiyal Kalıcı Kalp Pili takılması işlemidir.
Hastamıza bu işlem yapılmış ve vücudunun ihtiyacı olan kanın sağlanması için kalp hızı olması gereken düzeye getirilmiştir
Kalp Damar Cerrahisi Hekimleri olarak yerleştirmiş oldukları akıllı pilin, hastanın hareketlerini hissedebiliyor, uyuduğunda kalp hızını yavaşlatıyor, koştuğunda veya efor yaptığında da kalp hızını artırabiliyor olduğunu ifade etti 
Kurumumuzda yapılan İlk kalıcı pacemaker yerleştirme ameliyatı sonrasında hastamız Sümeyye sağlığına kavuştu ve servisten taburcu oldu.
Doç. Dr. Buğra Harmandar nezdinde tüm Kalp Damar Cerrahisi hekimlerimize ve emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz…272 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın