• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@bugraharmandar
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret624602
Konular

Çocuk Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi (Pediatric Heart Diseases and Cardiac Surgery)

Çocuk Kalp Cerrahisi Platformu (Platform for Pediatric Heart Surgery)

Komplet Atriyoventriküler septal defekt (AV Kanal) nedeniyle Modifiye tek yama tekniği ile başarılı tam tamir uyguladığımız 7 aylık Down sendromlu hastamız Elzem taburcu oldu.

Komplet Atriyoventriküler septal defekt (AV Kanal) nedeniyle Modifiye tek yama tekniği ile başarılı tam tamir uyguladığımız 7 aylık Down sendromlu hastamız Elzem taburcu oldu.


Doç.Dr.Buğra HARMANDAR, Elzem bebek ve annesi


Bu hastamız ile ilgili basın haberleri ve videosu şu şekilde:

https://www.posta.com.tr/down-sendromlu-bebege-kalp-ameliyati-2118786

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/mugla/down-sendromlu-bebege-kalp-ameliyati-41143453

https://www.dailymotion.com/video/x73t2wc

http://www.milliyet.com.tr/down-sendromlu-bebege-kalp-ameliyati-mugla-yerelhaber-3248641/

http://www.hamlegazetesi.com.tr/muglada-ilk-kez-down-sendromlu-bebege-acik-kalp-ameliyati/

Muğla’da ilk kez Down sendromlu bir bebeğe açık kalp ameliyatı uygulandı.Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Doç.Dr.Buğra HARMANDAR ve ekibi tarafından başlatılan erişkin ve çocuk açık kalp ameliyatları başarıyla sürüyor.

Şu ana kadar 80 yaş üstü pekçok yetişkin hastaya uyguladıkları başarılı açık kalp ameliyatlarının yanısıra düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlar dahil olmak üzere pekçok çocuk ve bebek hastaya da kompleks açık kalp ameliyatları başarıyla uygulandı.

Bunun son örneği Dalaman’dan hastanemize başvurarak Çocuk Kardiyoloji Bölümü tarafından takip edilmekte olan 7 aylık Elzem Eygül isimli Down sendromlu bebek oldu. Elzem bebeğe Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Doç.Dr.Buğra HARMANDAR ve ekibi tarafından yapılan başarılı kompleks tam düzeltme açık kalp ameliyatı ile Elzem bebek sağlığına kavuşarak taburcu oldu.Doç.Dr.Buğra HARMANDAR:

Elzem bebekte Komplet AV Kanal Defekti (Atriyoventriküler Septal Defekt) adı verilen çok kompleks bir kalp hastalığı mevcuttu. Doğumdan itibaren mevcut olan bu hastalıkta kalbin karıncık ve kulakçıkları arasındaki duvar gelişmemiş oluyor. Kalp kapakçıkları ise bu duvara tutunamadıkları için serbest halde kalp içerisinde duruyor ve kalp yetersizliğine neden oluyorlar. Bu hastalığın tam düzeltme ameliyatlarını hastalar genellikle 6 aylıkken gerçekleştiriyoruz. Ama geç kalınmış 8-10 aylık olan hastalara da daha önceden defalarca başarıyla uyguladık. Elzem bebekte uyguladığımız açık kalp ameliyatı ile kalbin karıncık ve kulakçıkları arasına yeni bir duvar oluşturarak kalp kapakçıklarını bu yeni duvara tespit ettik. Kalp kapakçıklarında doğuştan beri mevcut olan yırtıkları da tamir ettik. Başarılı bir ameliyat sonrası sağlığına kavuşan hastamız artık taburcu oluyor.

Komplet AV Kanal Defekti (Atriyoventriküler Septal Defekt) hastalığı konusunda 10 yılın üzerinde Dünya çapında çalışmalarım mevcut. 2012 yılında İstanbul Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesinde yapmış olduğum ve o dönem için Türkiye’deki en yüksek vaka sayısına sahip olan çalışmam (EK-1) 2018 yılında Dünya’da bu alandaki en prestijli dergilerden Cardiovascular and Thoracic Surgery Dergisinde bu alanda Dünya’da yapılmış en iyi 10 çalışma arasında gösterildi (EK-2).

Bu kadar kompleks doğumsal kalp hastalıklarının ameliyatları özellikle kompleks yenidoğan kalp hastası bebeklerin ameliyatları ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler dışında rutin olarak artık yalnızca Muğla’da tarafımızca yapılmaya başlandı.


Doç.Dr.Buğra HARMANDAR

Muğla SK Üniversitesi

Tıp Fakültesi

Kalp ve Damar Cerrahisi

Anabilim Dalı Başkanı

Muğla Tıp Dergisi Cerrahi Tıp Bilimleri EditörüCavit AKGÜN/MUĞLA, (DHA)- MUĞLA'da normal doğumla dünyaya gelen ve kalbinde delik bulunan down sendromlu 7 aylık Elzem Eygül bebek, gerçekleştirilen ameliyat ile sağlığına kavuştu.
Dalaman ilçesinde yaşayan ev kadını Kezban Eygül (39), geçen eylül ayında normal doğumla kız bebek dünyaya getirdi. Dalaman Devlet Hastanesi'nde yapılan tetkiklerde, 'Elzem' adı verilen bebeğin down sendromlu ve kalbinde delik olduğu belirlendi. Kezban Eygül ve marangoz eşi Nadir Eygül (42), çocuklarını, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirdi. MSKÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar tarafından yapılan kontrollerin ardından, kalbinde delik bulunan bebek için ameliyat kararı verildi. Geçen 27 Şubat'ta 3 saat süren operasyonun ardından sağlığına kavuşan Elzem Eygül, taburcu edildi.
MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Doç. Dr. Buğra Harmandar, ilk kez down sendromlu bir bebeğe kalp ameliyatı yapıldığını belirterek, "Elzem bebekte 'Komplet AV Kanal Defekti' (Atriyoventriküler Septal Defekt) adı verilen çok kompleks bir kalp hastalığı mevcuttu. Doğumdan itibaren mevcut olan bu hastalıkta kalbin karıncık ve kulakçıkları arasındaki duvar gelişmemiş oluyor. Kalp kapakçıkları ise bu duvara tutunamadıkları için serbest halde kalp içerisinde duruyor ve kalp yetersizliğine neden oluyorlar. Bu hastalığın tam düzeltme ameliyatlarını hastalar genellikle 6 aylıkken gerçekleştiriyoruz. Ama geç kalınmış 8- 10 aylık olan hastalara da daha önceden defalarca başarıyla uyguladık. Elzem bebekte uyguladığımız açık kalp ameliyatı ile kalbin karıncık ve kulakçıkları arasına yeni bir duvar oluşturarak kalp kapakçıklarını bu yeni duvara yerleştirdik. Kalp kapakçıklarında doğuştan beri mevcut olan yırtıkları da tamir ettik. Başarılı bir ameliyat sonrası sağlığına kavuşan hastamız artık taburcu oluyor" dedi.
Down sendromlu bebekler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Harmandar, "Eskiden okuyamaz bile denilen bu bireyler artık lise, hatta üniversite bitirebilmekte, ikinci bir dil öğrenebilmekte, çalışabilmekte, bağımsız veya yarı bağımsız hayatlar sürebilmektedirler. Bu yüzden hayallerimize sınır koymamalıyız. Bir yandan hayallerimiz sınırsız da olsa çocuğumuzu doğru değerlendirerek, ayakları yere basan, gerçekçi gelecek planları yapmanın onun mutluluğunun anahtarı olduğunu da unutmamalıyız. Zihinsel engelli olmak duygusal engelli olmak demek değildir. Down sendromlu bebekler de beslenme, temizlenme, sevilme ihtiyacı duyan, acıkınca, sıkılınca ağlayan, kızan, küsen, gülen, geceleri sizi uyutmayan bebekler olacaktır" diye konuştu.
Anne Kezban Eygül ise "Evladımız ilk doğdu zaman doktorlar yaşamayacağını söyledi. Umudumuzu hiç kaybetmedik. Buğra Bey'in çok başarılı bir hekim olduğunu öğrendik. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Elzem, bizim üç çocuğumuzdan birisi. Herkes bir engelli adayıdır. Bunun bilinciyle hareket etmeliyiz" ifadelerini kullandı.
276 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın