• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@bugraharmandar
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam202
Toplam Ziyaret590500
Konular

Çocuk Kalp Hastalıkları ve Cerrahisi (Pediatric Heart Diseases and Cardiac Surgery)

Çocuk Kalp Cerrahisi Platformu (Platform for Pediatric Heart Surgery)

Basında biz


Gazete haberleri    27.09.2019https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/yasam/sadece-10-binde-goruluyor-hastaneler-riskli-diye-kabul-etmedi/47038

https://www.iha.com.tr/haber-6-yasinda-iki-kalp-bir-anjiyo-bir-beyin-ameliyati-gecirdi-801719/


http://www.hamlegazetesi.com.tr/sagligina-muglada-kavustu/http://www.hamlegazetesi.com.tr/77430-2/
https://www.posta.com.tr/down-sendromlu-bebege-kalp-ameliyati-2118786


http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/mugla/down-sendromlu-bebege-kalp-ameliyati-41143453

https://www.dailymotion.com/video/x73t2wc

http://www.milliyet.com.tr/down-sendromlu-bebege-kalp-ameliyati-mugla-yerelhaber-3248641/

http://www.hamlegazetesi.com.tr/muglada-ilk-kez-down-sendromlu-bebege-acik-kalp-ameliyati/http://www.hamlegazetesi.com.tr/umut-olmaya-devam-ediyorlar/https://www.posta.com.tr/msku-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-ilk-kez-kalici-kalp-pili-takildi-2113998


http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/mugla/msku-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-ilk-kez-41133866

https://www.cnnturk.com/yerel-haberler/mugla/msku-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-ilk-kez-kalici-kalp-pili-takildi-948415 https://www.sondakika.com/haber/haber-13-gunluk-bebege-acik-kalp-ameliyati-11636488/

http://www.hamlegazetesi.com.tr/sihirli-parmaklari-ile-kalplere-dokunuyorlar/

https://www.sondakika.com/haber/haber-13-gunluk-bebege-acik-kalp-ameliyati-11636488/

https://www.yenisafak.com/hayat/13-gunluk-bebege-acik-kalp-ameliyati-3430860

vsd

 vsd

  SABAH

 sabah-2

 
 

 500 Gram Ağırlığındaki Bebeğe Kalp Ameliyatı Yapıldı!

500 Gram Ağırlığındaki Bebeğe Kalp Ameliyatı Yapıldı!

Gebeliğin 24. haftasında 470 gram olarak dünyaya gelen Yalçın bebek, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kalbinden ameliyat edildi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 24. gebelik haftasında 470 gram olarak dünyaya gelen Filistin uyruklu Yalçın bebeğin, doğumundan 10 gün sonra 500 gram ağırlığa ulaştığında kalp hastalığı tanısıyla ameliyat edildiği bildirildi.

Açıklamada, Pediatrik Kalp Damar Cerrahları Opr. Dr. Numan Ali Aydemir, Opr. Dr. Ahmet Şaşmazel, Opr. Dr. Buğra Harmandar ve anestezi uzmanı Dr. Zeliha Tuncel tarafından yapılan ameliyatın başarılı geçtiği ifade edildi.

500 gramlık bebeğe kalp ameliyatı

Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (EAH) ilk kez 500 gram ağırlığında bir bebeğe kalp ameliyatı yapıldı.

ANKA


İstanbul- İstanbul Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin sayılı kalp merkezlerinden biri olan Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bir ilke imza attığı, düşük kilo ağırlığında bir bebeğe başarılı bir şekilde kalp ameliyatı uyguladığı belirtildi. Açıklamada, Filistin uyruklu olan ve 470 gram olarak dünyaya gelen Yalçın Bebek'in, doğumundan 10 gün sonra,"patent duktus arteriyozus" tanısıyla Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırıldığı bildirildi.

Yalçın bebeğin, 8 Haziran'da 500 gram olduğu ve ameliyatının, Pediatrik Kalp Damar Cerrahları Opr. Dr. Numan Ali Aydemir, Opr. Dr. Ahmet Şaşmazel, Opr. Dr. Buğra Harmandar ve Anestezi Uzmanı Dr. Zeliha Tuncel tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, doğumundan 10 gün sonra ameliyata alınan prematüre Yalçın bebeğin, Türkiye'de bu kadar düşük kilo ağırlığında ameliyat edilen ilk bebek olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Patent Duktus Arteriyozus" tanısı, bebeğin anne karnındayken, kalpten çıkan iki büyük atardamar arasındaki açıklığın doğumdan sonra da kapanmayarak açık kalması şeklinde ifade edildi. Bu durumun, akciğer tansiyonunun yükselmesine ve kalbin daha fazla çalışarak daha fazla yorulmasına sebep olduğu kaydedildi.

 

Türkiye`de bir ilk yaşandı!

500 gram ağırlığındaki bebek başarıyla ameliyat edildi!

Ülkemizin sayılı kalp merkezlerinden olan Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bir ilke imza attı. Türkiye’de ilk defa 500 gram ağırlığındaki bir bebek kalp ameliyatıyla hayata tutundu…

24. gebelik haftasında 470 gram olarak dünyaya gelen Filistin uyruklu Yalçın bebek, doğumundan 10 gün sonra, “patent duktus arteriyozus” tanısıyla Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı. 
 
500 gram olan Yalçın bebek, Pediatrik Kalp Damar Cerrahları Operatör Dr. Numan Ali Aydemir, Operatör Dr. Ahmet Şaşmazel, Operatör Dr. Buğra Harmandar ve Anestezi Uzmanı Dr. Zeliha Tuncel tarafından başarılı bir şekilde ameliyat edildi. Doğumundan 10 gün sonra ameliyata alınan prametüre Yalçın bebek, Türkiye’de bu kadar düşük kilo ağırlığında ameliyat edilen ilk bebek oldu.
 
Patent Duktus Arteriyozus hastalığı nedir?
 
“Patent duktus arteriyozus”, anne karnında iken, kalpten çıkan iki büyük atardamar arasındaki açıklığın doğumdan sonra da kapanmayıp açık kalmasıdır. Zamanından erken doğan (prematüre) bebeklerde açık kalma oranı daha yüksektir. Bu açıklık nedeniyle vücuda gitmesi gereken temiz kanın bir kısmı akciğerlere gider. Bu durum akciğer tansiyonunun yükselmesine ve kalbin daha fazla çalışarak daha fazla yorulmasına sebep olur.
 
Bazen zamanında doğmuş bebeklerde de görülebilir. Eğer duktus açıklığı genişse, çocuklarda çabuk yorulma, emme güçlüğü, gelişim geriliği, hızlı nefes alıp verme, sık bronşit ve zatürre geçirme gibi tekrarlayan akciğer enfeksiyonları olabilir. Duktus açıklığı doğumdan sonra zamanla kendiliğinden kapanabilmektedir. Kendiliğinden kapanmayan vakalarda, yeni doğanın ameliyat edilmesi gerekir.
 
Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 500 gram ağırlığındaki bir bebeğe bu operasyonun başarıyla yapılması, ülkemizin kalp damar cerrahisinde ulaştığı seviyeyi göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır. 

500 gr bebek ameliyat edildi
Türkiye'de ilk defa 500 gram ağırlığında bir bebek ameliyat edildi 

Türkiye'de ilk defa 500 gram ağırlığındaki bir bebek başarıyla ameliyat edildi. Pramatüre olarak dünyaya gelen Filistin uyruklu Yalçın bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Filistin uyruklu Yalçın bebek, 24. gebelik haftasında 470 gram olarak dünyaya geldi. Doğumundan 10 gün sonra, "patent duktus arteriyozus" tanısıyla Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırıldı. 500 gram olan Yalçın bebek, Pediatrik Kalp Damar Cerrahları Opr. Dr. Numan Ali Aydemir, Opr. Dr. Ahmet Şaşmazel, Opr. Dr. Buğra Harmandar ve Anestezi Uzmanı Dr. Zeliha Tuncel tarafından başarılı bir şekilde ameliyat edildi. Doğumundan 10 gün sonra ameliyata alınan prametüre Yalçın bebek, Türkiye'de bu kadar düşük kilo ağırlığında ameliyat edilen ilk bebek oldu. Hastane yetkilileri, operasyonun başarıyla yapılmasının Türkiye'nin bu konuda ulaştığı seviyeyi göstermesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

3 aylık bebeğe kalp pili

Ebrar üç aylık ama üç ciddi ameliyat geçirdi. En tehlikelisi ise kalbine yapıldı. Ağladığında hızını artıran, uyuduğunda düşüren akıllı pille sağlığına kavuştu

Ebrar bebek henüz üç aylık ve sadece üç kilo. Ancak küçük bedeni yetişkinlerin bile güçlükle üstesinden geleceği üç ciddi ameliyat geçirdi. Anüs çıkışı açılmamış halde doğan bebek, henüz bir günlükken ameliyat edildi. Ardından kalbinin iki karıncığı arasında büyük bir delik olduğu anlaşıldı. İkinci ameliyatını ise 15 gün önce olan Ebrar Öçelik'in kalbindeki delik sentetik yamayla kapatıldı. Ne var ki bu ameliyat da bebeğin sağlığına kavuşmasına yetmedi. Kalp ritmi düşük seyrettiği fark edilen ve ani ölüm riski taşıyan bebeğe, birkaç gün önce akıllı kalp pili takıldı. Ağlayıp efor sarf ettiğinde hızını artıran, uyuduğunda ise düşüren kalp piliyle sağlığına kavuşan kız bebek taburcu edilmeyi bekliyor. Ameliyat Dr. Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Pediatrik Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Buğra Harmandar ile Op. Dr. Numan Aydemir, Op. Dr. Ali Rıza Karacı ve Op. Dr. Ahmet Şaşmazel tarafından yapıldı. Hastanelerinde en riskli ameliyatların yapıldığını belirten Op. Dr. Harmandar şunları söyledi: "Türkiye'de kalp hastası olan çok çocuk var. Kimi müdahale şansı kalmadan hayatını kaybediyordu ancak ileri teknoloji sayesinde artık sağlıklarına kavuşabiliyorlar. Ebrar da bundan sonra sağlıklı bir bebek olarak büyüyecek. Hastanemizde çok ciddi ameliyatlar yapıyoruz ve gerekli her türlü donanıma sahibiz. Devlet hastanelerinde bu tür ameliyatların yapılıyor olması önem taşıyor." 

 

Kilo alamıyordu kalbi delik çıktı

5 ay önce 2 kg ağırlığında doğan ve kilo alma sorunu olan Ayşin Başçı'nın kalbinin delik olduğu tespit edildi. Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalbindeki delik yama ile kapatıldı. Delik nedeniyle akciğerinde gereğinden fazla kan olan Ayşin operasyon sonrası bir ay da iki kilo birden aldı.
 

  

17 Şubat 2015 - 14:22Milliyet.com.tr » Eskişehir Haberleri » Haber

20 GÜNLÜK BEBEĞE KALP AMELİYATI

 

IHA

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’nde (ESOGÜ) kalp ameliyatı yapılan 20 günlük bebek sağlığına kavuştu.

Geçtiğimiz 9 Şubat 2015 tarihinde doğumsal kalp rahatsızlığı hastaneye getirilen Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko’da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu. Teşhisin ardından Havva Nur bebek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne yatırıldı ve Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı ekibi tarafından acil olarak ameliyat edildi. sağlık sorunları giderilen Havva Nur bebeğin halen Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde takip ve tedavisi yapılarak izlendığı belirtildi.

BAŞKA İLLERE ARTIK SEVK YOK

ESOGÜ Hastanesi’nde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nın kurulmasının ardından, daha önce başka illere sevk edilen hastalar artık Bilim Dalı Başkanı olarak göreve başlayan Doç. Dr. Buğra Harmandar önderliğinde ESOGÜ Hastanesinde tedavi edilebileceği belirtildi.

 

Eskişehir'de 20 günlük bebeğe kalp ameliyatı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi'nde kalp ameliyatı yapılan 20 günlük Havva Nur bebek sağlığına kavuştu.

Eklenme: 17 Şubat 2015, 16:26 / Güncelleme: 17 Şubat 2015, 16:26

Facebook'ta Paylaş

   

ESOGÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ESOGÜ Sağlık, 9 Şubat'ta ESOGÜ Tıp Fakültesine doğumsal kalp rahatsızlığı ile başvuran Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko'da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılan Türkmen, ameliyata alındı. Yenidoğan Yoğun Bakımda takip ve tedavisi yapılan Türkmen'in sağlığına kavuştuğunu açıklayan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar, hastaların başka illere sevk edilmesine gerek olmadığını, ESOGÜ Tıp Fakültesinde gerekli tedavinin yapılacağını söyledi.

Kaynak : AA

Radikal.com.tr >Eskişehir Haber > Eskişehir'de 20 günlük bebeğe kalp ameliyatı

Eskişehir'de 20 günlük bebeğe kalp ameliyatı

Eskişehir'de 20 günlük bebeğe kalp ameliyatı

17/02/2015 16:25 A+ A-

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi'nde kalp ameliyatı yapılan 20 günlük Havva Nur bebek sağlığına...

Facebook'ta Paylaş

inPaylaşın

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi'nde  kalp ameliyatı yapılan 20 günlük Havva Nur bebek sağlığına kavuştu.

ESOGÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ESOGÜ Sağlık, 9 Şubat'ta ESOGÜ Tıp Fakültesine doğumsal kalp rahatsızlığı ile başvuran Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko'da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılan Türkmen, ameliyata alındı. Yenidoğan Yoğun Bakımda takip ve tedavisi yapılan Türkmen'in sağlığına kavuştuğunu açıklayan  Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar, hastaların başka illere sevk edilmesine gerek olmadığını, ESOGÜ Tıp Fakültesinde gerekli tedavinin yapılacağını söyledi.

 

 20 GÜNLÜK BEBEĞE KALP AMELİYATI HAVVA NUR BEBEK ESOGÜ HASTANESİ’NDE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 

Sağlık

 

20 günlük bebeğe kalp ameliyatıEskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’nde (ESOGÜ) kalp ameliyatı yapılan 20 günlük bebek sağlığına kavuştu.  35 1

17 Şubat

 Paylaş TweetleGeçtiğimiz 9 Şubat 2015 tarihinde doğumsal kalp rahatsızlığı hastaneye getirilen Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko’da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu. Teşhisin ardından  Havva Nur bebek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne yatırıldı ve Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı ekibi tarafından acil olarak ameliyat edildi. Sağlık sorunları giderilen Havva Nur bebeğin halen Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde takip ve tedavisi yapılarak izlendığı belirtildi.ARTIK BAŞKA İLLERE SEVK YOK

ESOGÜ Hastanesi’nde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nın kurulmasının ardından, daha önce başka illere sevk edilen hastalar artık Bilim Dalı Başkanı olarak göreve başlayan Doç. Dr. Buğra Harmandar önderliğinde ESOGÜ Hastanesinde tedavi edilebileceği belirtildi.

20 Günlük Bebeğe Başarılı Kalp Ameliyatı

17.2.2015 

Havva Nur Bebek’ in ESOGÜ Çocuk Kalp ve Damar Cerrahide Olduğu Ameliyat Başarı İle Gerçekleşmiştir

 

ESOGÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne 09.02.2015 tarihinde doğumsal kalp rahatsızlığı ile başvuran Havva Nur TÜRKMEN isimli 20 günlük bebeğe, ESOGÜ Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko’da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu. Havva Nur bebek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılarak acil olarak yapılan ameliyat ile sorunları düzeltilmiş olup, halen Yenidoğan Yoğun Bakımda takip ve tedavisi yapılarak izlenmektedir. Hastanede yeni kurulan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nda Bilim Dalı Başkanı olarak göreve başlayan Doç. Dr. Buğra HARMANDAR önderliğinde daha önce başka illere sevk edilen hastalar bundan sonra ESOGÜ Hastanesinde tedavi edilebilecek.

 

HAVVA NUR BEBEK HAYATA DÖNDÜRÜLDÜ

ESOGÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne doğumsal kalp rahatsızlığı ile başvuran Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, ESOGÜ Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko’da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu

18 Şubat 2015 Çarşamba 17:10

HAVVA NUR BEBEK HAYATA DÖNDÜRÜLDÜ 

Galerilerden Seçmeler

ÇAĞFEN - MİNİKLERE MEZUNİYET

ÇAĞFEN - MİNİKLERE MEZUNİYETGEZİ PARKI EYLEMİ İLK GÖRÜNTÜLER

GEZİ PARKI EYLEMİ İLK GÖRÜNTÜLERGÖKSEL ESOGÜ'YÜ SALLADI

GÖKSEL ESOGÜ'YÜ SALLADIESKİŞEHİR KIRIM İÇİN AYAKTA

ESKİŞEHİR KIRIM İÇİN AYAKTA

Havva Nur bebek, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılarak acil olarak yapılan ameliyat ile tedavi altına alındı. Hastanede yeni kurulan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalında Bilim Dalı Başkanı olarak göreve başlayan Doç. Dr. Buğra Harmandar daha önce benzer şikayetlerle başka illere sevk edilen hastaların bundan sonra ESOGÜ Hastanesinde tedavi edilebileceğini açıkladı.

2Eylül

 

20 Günlük bebeğe kalp ameliyatı

20 Günlük bebeğe kalp ameliyatı

Gündem - 17.02.2015 Salı 22:24

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi'nde kalp ameliyatı...

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi'nde kalp ameliyatı yapılan 20 günlük Havva Nur bebek sağlığına kavuştu.

ESOGÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ESOGÜ Sağlık, 9 Şubat'ta ESOGÜ Tıp Fakültesine doğumsal kalp rahatsızlığı ile başvuran Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko'da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılan Türkmen, ameliyata alındı. Yenidoğan Yoğun Bakımda takip ve tedavisi yapılan Türkmen'in sağlığına kavuştuğunu açıklayan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar, hastaların başka illere sevk edilmesine gerek olmadığını, ESOGÜ Tıp Fakültesinde gerekli tedavinin yapılacağını söyledi. (AA)

Havva Nur Bebek Esogü Hastanesi’nde Sağlığına Kavuştu

doğumsal kalp rahatsızlığı ile getirilen Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebek sağlığına kavuştu. 

Havva Nur Bebek Esogü Hastanesi'nde Sağlığına Kavuştu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’ne 9 Şubat 2015 tarihinde doğumsal kalp rahatsızlığı ile getirilen Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko’da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu. Teşhisin ardından Havva Nur bebek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne yatırıldı ve Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı ekibi tarafından acil olarak ameliyat edildi. Sağlık sorunları giderilen Havva Nur bebek, halen Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde takip ve tedavisi yapılarak izleniyor.

ESOGÜ Hastanesi’nde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nın kurulmasının ardından, daha önce başka illere sevk edilen hastalar artık Bilim Dalı Başkanı olarak göreve başlayan Doç. Dr. Buğra Harmandar önderliğinde ESOGÜ Hastanesinde tedavi edilebilecek. 

 

20 Günlük bebeğe kalp ameliyatı

20 Günlük bebeğe kalp ameliyatı

Gündem - 17.02.2015 Salı 22:24 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi'nde kalp ameliyatı...

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi'nde kalp ameliyatı yapılan 20 günlük Havva Nur bebek sağlığına kavuştu.

ESOGÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ESOGÜ Sağlık, 9 Şubat'ta ESOGÜ Tıp Fakültesine doğumsal kalp rahatsızlığı ile başvuran Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko'da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılan Türkmen, ameliyata alındı. Yenidoğan Yoğun Bakımda takip ve tedavisi yapılan Türkmen'in sağlığına kavuştuğunu açıklayan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar, hastaların başka illere sevk edilmesine gerek olmadığını, ESOGÜ Tıp Fakültesinde gerekli tedavinin yapılacağını söyledi. (AA)

 

Sağlık: Havva Nur Bebek Esogü Hastanesi’nde Sağlığına Kavuştu  Yorum Yap  Yazdır  Facebook'ta Paylaş

Buradasınız:  Ana Sayfa / Sağlık

17 Şubat 2015 Salı 14:03   

Havva Nur Bebek Esogü Hastanesi’nde Sağlığına Kavuştu

doğumsal kalp rahatsızlığı ile getirilen Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebek sağlığına kavuştu

Havva Nur Bebek Esogü Hastanesi'nde Sağlığına Kavuştu

 Facebook'ta Paylaş  Tweetle  Google+ Paylaş  LinkedIn'de Paylaş

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’ne 9 Şubat 2015 tarihinde doğumsal kalp rahatsızlığı ile getirilen Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko’da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu. Teşhisin ardından Havva Nur bebek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne yatırıldı ve Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı ekibi tarafından acil olarak ameliyat edildi. Sağlık sorunları giderilen Havva Nur bebek, halen Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde takip ve tedavisi yapılarak izleniyor.

ESOGÜ Hastanesi’nde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nın kurulmasının ardından, daha önce başka illere sevk edilen hastalar artık Bilim Dalı Başkanı olarak göreve başlayan Doç. Dr. Buğra Harmandar önderliğinde ESOGÜ Hastanesinde tedavi edilebilecek.    

 

20 Günlük Bebeğe Kalp Ameliyatı17 Şubat 2015 Salı 14:13Doç. Dr. Buğra HarmandarPaylaş  

20 Günlük Bebeğe Kalp Ameliyatı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’nde (ESOGÜ) kalp ameliyatı yapılan 20 günlük bebek sağlığına kavuştu.

Geçtiğimiz 9 Şubat 2015 tarihinde doğumsal kalp rahatsızlığı hastaneye getirilen Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko’da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu. Teşhisin ardından Havva Nur bebek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne yatırıldı ve Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı ekibi tarafından acil olarak ameliyat edildi. Sağlık sorunları giderilen Havva Nur bebeğin halen Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde takip ve tedavisi yapılarak izlendığı belirtildi.

BAŞKA İLLERE ARTIK SEVK YOK

ESOGÜ Hastanesi’nde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nın kurulmasının ardından, daha önce başka illere sevk edilen hastalar artık Bilim Dalı Başkanı olarak göreve başlayan Doç. Dr. Buğra Harmandar önderliğinde ESOGÜ Hastanesinde tedavi edilebileceği belirtildi.

 

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi'nde kalp ameliyatı yapılan 20 günlük Havva Nur bebek sağlığına kavuştu.

ESOGÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ESOGÜ Sağlık, 9 Şubat'ta ESOGÜ Tıp Fakültesine doğumsal kalp rahatsızlığı ile başvuran Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko'da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılan Türkmen, ameliyata alındı. Yenidoğan Yoğun Bakımda takip ve tedavisi yapılan Türkmen'in sağlığına kavuştuğunu açıklayan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar, hastaların başka illere sevk edilmesine gerek olmadığını, ESOGÜ Tıp Fakültesinde gerekli tedavinin yapılacağını söyledi.

 

Eskişehir'de 20 Günlük Bebeğe Kalp Ameliyatı Yapıldı17 Şubat 2015 Salı 15:10Bu haber 503 kez okunduEskişehir'de 20 Günlük Bebeğe Kalp Ameliyatı YapıldıPaylaş  

Eskişehir'de 20 Günlük Bebeğe Kalp Ameliyatı Yapıldı Odunpazarı EvleriOdunpazarı Evleri GENÇ BAŞKAN'DAN AZ ZAMANDA ÇOK İŞLERGENÇ BAŞKAN'DAN AZ ZAMANDA ÇOK İŞLER Bademlikte Kesilen Ağaçların Sessiz Çığlığı TaksimBademlikte Kesilen Ağaçların Sessiz Çığlığı Taksim Büyükşehir'den Başörtüsüne 4 Bin Lira CezaBüyükşehir'den Başörtüsüne 4 Bin Lira Ceza

 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’nde (ESOGÜ) kalp ameliyatı yapılan 20 günlük bebek sağlığına kavuştu. 

Geçtiğimiz 9 Şubat 2015 tarihinde doğumsal kalp rahatsızlığı hastaneye getirilen Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko’da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu. Teşhisin ardından Havva Nur bebek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne yatırıldı ve Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı ekibi tarafından acil olarak ameliyat edildi. Sağlık sorunları giderilen Havva Nur bebeğin halen Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde takip ve tedavisi yapılarak izlendığı belirtildi.

BAŞKA İLLERE ARTIK SEVK YOK

ESOGÜ Hastanesi’nde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nın kurulmasının ardından, daha önce başka illere sevk edilen hastalar artık Bilim Dalı Başkanı olarak göreve başlayan Doç. Dr. Buğra Harmandar önderliğinde ESOGÜ Hastanesinde tedavi edilebileceği belirtildi.

 

ESOGÜ Hastanesi’nde İlk ALCAPA Ameliyatı

ESOGÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde teşhis ve tedavisi son derece zor olan ve hiçbir belirti olmaksızın ani ölümle sonuçlanabilen ALCAPA isimli hastalığı bulunan Arzunur KÖKEN hastanemizde yeni kurulan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nda yapılan başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu. ALCAPA hastalığı kalbi besleyen 2 ana damar koroner arterden sol koroner arter hatalı olarak akciğere kan götüren pulmoner arterden kaynaklanmakta olup,  yenidoğan ve yetişkin olmak üzere 2 tipi bulunan ALCAPA sendromunun yetişkin tipine sahip olan hastalar erişkin yaşa kadar hiçbir belirti vermeden gelebilmektedir. Nitekim bu hastaların bir kısmı teşhis edilmeden yaptıkları eforla ani bir esnada ölmektedir. ESOGÜ Hastanesi'nde Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'nın gelişmesi ve çocuk anjiyolarının yapılmaya başlanması ile bu tür 

hastalıklar artık teşhis edilebilir duruma gelmiştir. Çocuk Kalp ve Damar Cerrahi Bilim Dalı'nda Doç. Dr. Buğra HARMANDAR önderliğinde artık bu tür hastalıklar cerrahi olarak tedavi edilebilecektir. 

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zübeyir KILIÇ, Hasta Arzunur KÖKEN, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra HARMANDAR, Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birsen UÇAR (Sağdan sola)

 

 

29 Günlük Bebeğe Kalp Ameliyatı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’nde (ESOGÜ) kalp ameliyatı yapılan 20 günlük bebek sağlığına kavuştu.17 Şubat 2015 Salı 17:12

 

Eskişehir Haberleri

Eskişehir'de 20 günlük bebeğe kalp ameliyatı

17.02.2015 16:25:25

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi'nde kalp ameliyatı yapılan 20 günlük Havva Nur bebek sağlığına kavuştu.

ESOGÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ESOGÜ Sağlık, 9 Şubat'ta ESOGÜ Tıp Fakültesine doğumsal kalp rahatsızlığı ile başvuran Havva Nur Türkmen isimli 20 günlük bebeğe, Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından yapılan Eko'da Kritik Aort Koarktasyonu + Geniş PDA teşhisi kondu.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılan Türkmen, ameliyata alındı. Yenidoğan Yoğun Bakımda takip ve tedavisi yapılan Türkmen'in sağlığına kavuştuğunu açıklayan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar, hastaların başka illere sevk edilmesine gerek olmadığını, ESOGÜ Tıp Fakültesinde gerekli tedavinin yapılacağını söyledi. 

 

 

ESOGÜ’de ilk ALCAPA ameliyatı 

25 Şubat 2015 Çarşamba 

 

ESOGÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde teşhis ve tedavisi son derece zor olan ve hiçbir belirti olmaksızın ani ölümle sonuçlanabilen ALCAPA isimli hastalığı bulunan Arzunur KÖKEN hastanemizde yeni kurulan Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nda yapılan başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu. ALCAPA hastalığı kalbi besleyen 2 ana damar koroner arterden sol koroner arter hatalı olarak akciğere kan götüren pulmoner arterden kaynaklanmakta olup, yenidoğan ve yetişkin olmak üzere 2 tipi bulunan ALCAPA sendromunun yetişkin tipine sahip olan hastalar erişkin yaşa kadar hiçbir belirti vermeden gelebilmektedir. Nitekim bu hastaların bir kısmı teşhis edilmeden yaptıkları eforla ani bir esnada ölmektedir. ESOGÜ Hastanesi’nde Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı’nın gelişmesi ve çocuk anjiyolarının yapılmaya başlanması ile bu tür hastalıklar artık teşhis edilebilir duruma gelmiştir. Çocuk Kalp ve Damar Cerrahi Bilim Dalı’nda Doç. Dr. Buğra HARMANDAR önderliğinde artık bu tür hastalıklar cerrahi olarak tedavi edilebilecektir. 

3 kalp ameliyatı aynı anda başarı ile uygulandı

ESOGÜ Hastanesi’nde doğumsal olarak kalbinde delik bulunan 15 yaşındaki Resul Ekrem Kılınç isimli hasta ilerleyen dönemlerde kalp kapağında yetersizlik ve kapak altında darlık gelişmesi üzerine Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar tarafından yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu. 

Subaortik VSD’nin kapatılması + Aort kapakçık tamiri + Subaortik Fibröz Ridge rezeksiyonu olmak üzere 3 ameliyatın aynı anda yapıldığı operasyon sonrası hasta sorunsuz olarak taburcu edildi. (HM)

 

 

ESOGÜ Hastanesi’nde doğumsal olarak kalbinde delik bulunan 15 yaşındaki Resul Ekrem Kılınç isimli hasta ilerleyen dönemlerde kalp kapağında yetersizlik ve kapak altında darlık gelişmesi üzerine Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar tarafından yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Subaortik VSD’nin kapatılması + Aort kapakçık tamiri + Subaortik Fibröz Ridge rezeksiyonu olmak üzere 3 ameliyatın aynı anda yapıldığı operasyon sonrası hasta sorunsuz olarak taburcu edildi.  

 

3 AMELİYAT AYNI ANDA YAPILDI

ESOGÜ Hastanesi’nde 15 yaşındaki bir kalp hastasına aynı ameliyatta üç ayrı operasyon birden başarıyla uygulandı 

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde doğduğunda kalbinde delik bulunan 15 yaşındaki Resul Ekrem Kılınç’ta ilerleyen dönemlerde kalp kapağında yetersizlik ve kapak altında darlık gelişmesi üzerine Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar tarafından yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu. Subaortik VSD’nin kapatılması, Aort kapakçık tamiri, Subaortik Fibröz Ridge rezeksiyonu olmak üzere 3 ameliyatın aynı anda yapıldığı operasyon sonrası hasta sorunsuz olarak taburcu edildi.

2Eylül 

3 Kalp Ameliyatı Aynı Anda Başarı ile Uygulandı

6.3.2015  

 

ESOGÜ Hastanesi’nde doğumsal olarak kalbinde delik bulunan 15 yaşındaki Resul Ekrem Kılınç isimli hasta ilerleyen dönemlerde kalp kapağında yetersizlik ve kapak altında darlık gelişmesi üzerine Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar tarafından yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Subaortik VSD’nin kapatılması + Aort kapakçık tamiri + Subaortik Fibröz Ridge rezeksiyonu olmak üzere 3 ameliyatın aynı anda yapıldığı operasyon sonrası hasta sorunsuz olarak taburcu edildi.